Качване на мебели по стълби: Как да си спестим неприятности?

Качването на мебели по стълби е задача, която предизвиква в много хора негативна реакция. Независимо дали се местите в нов дом, реорганизирате пространството си или просто купувате нови мебели, пренасянето им може да се превърне в истински кошмар.

В тази статия ще разгледаме най – ефикасните методи и добри практики за качване на мебели по стълби, като ще обърнем внимание на предпазни мерки и подготовка преди започване, работата в екип и предимствата при използване на професионални хамалски услуги.

Предпазни мерки

Предварителната подготовка за пренасяне на мебели по стълби е много важна, защото тя ще Ви помогне да избегнете щети върху мебелите и наранявания върху Вас.

1. Първата стъпка преди да започнете преместване на мебели, е да измерите мебелировката и вратите, през които трябва да мине. Това е важно, защото при по - големите мебели, като диван и гардероб, може да има проблем с минаването. Измерете и ширината на стълбището, по което ще ги качвате.

2. Ако е възможно, разглобете мебелите на възможно най - малки части, преди да започнете преместването им. По този начин ще улекотите тежестта им и ще избегнете възможността да ги увредите по някакъв начин.

Може да премахнете облегалки на столове, крачета на дивани и шкафове, вратички на шкафове и гардероби. Съветваме Ви да махнете и възглавничките от дивана, за да го улекотите максимално.

3. Когато пренасяте скринове, бюра или шкафове, винаги вадете чекмеджетата.

4. След като разглобите мебелите, ги опаковайте в одеяла, стари чаршафи или найлон. По този начин ще ги предпазите от нежелани удари и надрасквания. Няма нужда да опаковате по - дребните части, котио сте махнали.

5. Съветваме Ви да облечете удобни дрехи, стари дрехи, за да се чувствате комфортно, когато се движите. Обуйте си затворени обувки и сложете ръкавици.

6. Помислете за някой, който може да Ви помогне при пренасянето. Не качвайте мебели по стълбите сами. Дори да намерите човек, който само да Ви напътства, пак ще Ви е много полезно.

Ако не можете да намерите някой, който да Ви помогне, Ви съветваме да се обърнете към професионални хамали.

Качване на мебели по стълби с партньор

Пренасянето на мебели с партньор изисква добра координация между двамата и стриктно планиране на процеса. За да избегнат щети върху мебелите и наранявания върху Вас, сме Ви подготвили няколко ключови съвета.

По - силният трябва да е отдолу

Първо правило при качването с втори човек, е че по - силният трябва да е отдолу на стълбището, защото винаги този, който е долу се натоварва повече от горностоящия.

🚨 ПРО СЪВЕТ: Ако имате да пренасяте по – дребни мебели, или части от такива, започнете с по – тежките. По този начин, когато се уморите, ще са Ви останали по – леките.

Хванете мебелите в най - високата им точка

Човекът, който ще върви назад (този, който е отгоре), до като пренасяте, трябва да хване мебелите отдолу, от най - високата възможна част. Това ще Ви помогне да държите мебелите в положение, което е най - близо до изправено.

🚨 ПРО СЪВЕТ: Ако пренасяте бюро по стълбите, този който го държи отгоре трябва да го хване точно под върха, в единия му край.

Хванете мебелите в най - ниската им точка

Ако сте човекът, който държи мебелите отдолу, то ги хванете в най - ниската им точка. По този начин ще се получи баланс на теглото.

🚨 ПРО СЪВЕТ: Когато пренасяте бюро, човекът, който го качва отдолу трябва да го хване в точка, която е близо до земята.

Правилна техника за вземане на мебелите от земята

За да се предпазите от нараняване, когато вземате някаква мебел, свийте колената си и повдигнете с краката. Техниката да се навеждате от кръста и да изпъвате гърба е изключително грешна, защото може да доведе до контузия.

Еднакво темпо на движение

При качването на мебелите по стълбите, синхронизирайте темпото си. Трябва да се движите едновременно, не единия да избързва, а другия да е по - бавен.

Най-добре е да НЕ почивате

Колкото е нехуманно да Ви се струва, най - добре ще е да пренасяте мебелите без да правите почивка. Ако все пак направите такава, се убедете, че оставяте мебелите възможно най - безопасно и, че няма после да Ви е трудно да ги качите.

Качване на мебели по стълби от професионални хамали

Знаем, че качването на мебели по стълби е трудна и изморителна работа. Дори да нямате опит, ще са Ви нужни физическа сила, издръжливост и точно планиране на процеса. По тази причина, бихме Ви разбрали, ако предпочитате някой друг да свърши тази работа.

Поради тази причина ще Ви посъветваме няколко неща, на които да обърнете внимание, ако прибегнете до услугите на хамалска фирма.

Какво ще правите със старите мебели?

Ако се обърнете към хамали за качването на мебели по стълбите, спокойно може да се договорите с тях да изнесат и старите Ви мебели. Това е добра опция за бюджета Ви, защото повечето хамалски фирми правят промоционални цени за повече от една услуга.

Как се ценообразува качването на мебелите?

Цените на професионалните хамали се образуват от следните компоненти:

На кой етаж ще се качват мебелите?

Има ли асансьор в сградата?

Какви по вид и колко мебели ще се пренасят?

Какви са размерите на мебелите?

Ако има асансьор, колко от тях ще могат да бъдат пренесени с него?

В кой район ще се случва преместването?

Какво да питате в магазин, когато купувате мебели?

 1. Преди да купите мебели от магазин трябва да разберете дали ще успеете да ги качите и внесете в жилището. Ако нямате време да ги пренасяте Вие или няма да успеете поради някаква друга причина, трябва да попитате в магазина дали предлагат хамалски услуги.

2. Ако магазинът предоставя хамалски услуги, то разберете до къде точно ги разтоварват. Практиката показва, че в цената е включено доставяне пред блока. Обикновенно, фирмите таксуват допълнително за качване на мебелите, дори и да минават през асансьор.

3. Задължително разберете как стои въпросът с логистиката. В какъв срок ще се осъществи доставката? Можете ли да се разберете за конкретен ден и час или ще Ви се обадят ден – два предварително? Съветваме Ви да изискате да Ви се обадят минимум 3 дни преди да Ви посетят, за да може да организирате ангажиментите си. 

4. Попитайте дали магазинът предлага сглобяване на мебелите. Обикновено повечето мебелни магазини извършват такава услуга, но естествено срещу допълнително заплащане.