Как се прави камина от тухли, стъпка по стъпка.

Ще Ви разкажем една много кратка приказка за дом, който е толкова уютен, че всички му завиждали. Прибирате се след тежък и студен работен ден, а във всекидневната Ви посреща топлина и спокойствие. Посреща Ви Вашата камина. Край.

Смятаме, че по – горните няколко реда, са напълно достатъчни, за да разберете необходимостта на камина във Вашия дом. Камината от тухли е, освен страхотен детайл към интериора на дома е и начин да създадете топлина и уют. Поради тази причина сме описали съпка по стъпка как се прави камина от тухли.

Като послепис, ще Ви посъветваме, ако не сте сигурни, че искате да направите такава промяна в дома си, пробвайте първо с камина от кашони, за да придобиете по – голяма представа за цялостната картина.

Какви тухли да изберем за камината?

Избора, който днешното време предоставя, прави изграждането на камина от тухли изключително интересно занимание. В зависимост от тухлите, които използвате, може да си поиграете дизайна и да направите камината на Вашите мечти.

Обикновени тухли

Под обикновенни тухли имаме предвид класическите червени тухли. За направата им е използван естествен материал, а именно глина. Работата с тях е лесна. Единствения негатив, който притежават е, че имат граница на поносимост на температури и излагане на открит огън.

Характеристики:

  • Материал – глина, която е добита по естествен път.
  • Температурна устойчивост – тези тухли не са създадени за директно нагряване при високи температури. Ако градусите достигнат 600 – 700℃, повърхността им може да се напука.
  • Достъпност – продават се във всеки магазин и са на достъпна цена.
  • Приложение – направени са така, че да бъдат използвани в градни строежи.

Огнеупорни тухли

Най - основното място в състава на огнеупорните тухли заема шамотът. А за всички, които за пръв път чуват тази дума, ще обясним, че шамот е вид огнеупорен материал. В него се съдържат алуминиев и силициев оксид, калций, магнезий, желязо, титан и цирконий. Комбинирани по този начин, материалите осигуряват на тухлите висока температурна устойчивост.

Характеристики:

  • Материал – керамична глина, в чийто състав влизат добавки, които осигуряват по – висока температурна устойчивост.
  • Поносимост към температури – устойчиви са на температури над 1000℃.Това ги прави най – подходящи за изграждане на високотемпературни съоръжения.
  • Достъпност – налични са в големи търговски складове и търговски вериги. Цената им, обаче, е по – висока от на обикновенните.
  • Приложениеблагодарение на материала, който е използван за изработка, те могат да “събират” топлина, като постепенно я отдават до пълно изстиване. 

Предварителна подготовка

Има няколко неща, които трябва да направите преди да започне същинската част по изграждане на камината от тухли.

Задна стена

Разберете от какъв материал е направена стената, на която ще бъде камината. Ако е покрита с полиестерни или полиоретанови панели, трябва да издълбаете задната стена до тухли или бетон, за да се появи топлоустойчив материал. Ако сте издълбали стената и сте махнали дърво или пенопласт, може да запълните отвора с газобетонни блокчета. Имайте предвид, че съединяването на тези блокчета е изключително прецизна работа. Не трябва да оставяте луфт между отделните блокове, защото иначе може да проникне студен въздух.

Под

Обърнете внимание на пода, където ще бъде камината. Поради голямата тежест и високата топлоотделяне, подът трябва да е дебел и фиксиран. В никакъв случай не монтирайте камината върху дървена основа или стара плоча. Най - добрият материал за тази цел е бетона. Ако подът Ви е направен от друг материал, то задължително трябва да се направи кофраж.

Комин

Комините се проектират и поставят още при строежа на сградата. Имайте предвид, че когато решите да го използвате, трябва да поставите нов, метален в досегашната конструкция. В практиката за по - добра фиксация се използва съединителна муфа и маншет. Препоръчваме Ви да поставите отдушника на фасадната стена и също така да оставите осигурен достъп в системата от задната страна.Съветваме Ви да оставите свободно пространство от около 800 кв.м. отдолу и отзад, за да има достъп въздуха.

Огнище

Задължително е, огнището да се постави върху метална основа, за да има достъп въздуха. Ако сложите ламинирани платна, имайте предвид, че те защитават дървените панели и останалите материали от горещината.

Смуквател

Смуквателят и гарнитурата изпълняват както естетични функции, така и топлоизолационни. Върху повърхността на смуквателя има поставени специални решетки, през които излиза горещия въздух и отива в стаята. Разположете ги на не повече от 20 см. от тавана, като общата им площ трябва да бъде максимум 800 кв. м. При нужда те също могат да осигурят достъп до системата.

Ако монтирате смуквател от гипсови плочи, трябва да започнете като сложите лепило по ъглите. Предварително шпакловайте повърхността и след това нанесете слоят, който изравнява повърхността.

Подпори

Дървените подпори в конструкцията задължително трябва да се защитени от горещината. Това става като между метала и подпорите поставите влакнест уплътнител. Според нас, най - добрият вариант е, поставката да се обработи с тъмен восък.

Как се прави камина от тухли?

В по – долните редове сме синтезирали всички стъпки, които трябва да следвате, за да направите камина от тухли.

1. Очертаване на размерите

След като имате размерите на камината, първата Ви работа, е да очертаете размерите и на стената. След това трябва да изрежете разположените в стената панели.

2. Почистване на стената

Изчистете стената до основния материал, от който е направена. Не оставяйте никакви следи от мазилката, защото иначе няма да можете да поставите топлоустойчивия уплътнител.

3. Поставяне на газобетонни блокчета

Следва поставянето на газобетонни блокчета в оголената низша. Обърнете внимание на дебелината на стаята – тя трябва да е същата като на останалите стени в стаята.

4. Комин

Коминът, който е иззидан от тухли, трябва да се освободи от остатъците на хоросан и цимент. Постарайте се луфтът между отвора на камината и бетонните блокчета да бъде възможно най – малък. Краищата на комина и панелите, които го заобикалят трябва да са замазани с варов разтвор. Ще Ви дадем един жокер, като Ви споделим, че разтворът се нанася с мистрия.

5. Ос

Оста, по която трябва да работите, е средата на комина, пода и стената.

6. Поставяне на преходния маншет

Преходния маншет се закрепва с метални винтове, като го изравните под ъгъл 45°. Преди да го поставите, обаче, сложете в маншета варови разтвор. Това ще улесни почистването на комина в последствие.

7. Прикрепяне на коминното огнище

Преходния маншет се закрепва с метални винтове, като го изравните под ъгъл 45°. Преди да го поставите, обаче, сложете в маншета варови разтвор. Това ще улесни почистването на комина в последствие.

8. Поставяне на металната тръба

След закриването на огнището, поставете метална тръба, така че тя “да седне” върху изходния маншет.

9. Монтиране на панели от галванизирана ламарина

Последната стъпка е да монтирате четири допълнителни панела от галванизирана ламарина. Това е задължително, защото тези панелище спрат досега на горещ въздух с тръбите и гипсовите плочи.